Święta w Polsce – czego nie może zabraknąć na bożonarodzeniowym stole?

Okres bożonarodzeniowy jest przez wielu uznawany za najbardziej magiczny czas w roku. Jest ku temu wiele powodów, ponieważ domy są dekorowane, rodzina zbiera się w jednym miejscu, a wszędzie unosi się zapach aromatycznych potraw. Przy nich należy się zatrzymać, ponieważ wiele osób twierdzi, że bez specyficznego jedzenia święta Bożego Narodzenia byłyby pozbawione swojego uroku. Jakie są tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe w Polsce?

Nie da się ukryć, że w naszym kraju duch świątecznych obrzędów jest niezwykle silny. Polskie zwyczaje i tradycje są silnie zakorzenione w społeczeństwie i praktycznie każdy człowiek ostatni miesiąc roku kojarzy ze świętami. Zgodnie z przyjętymi zasadami, domy dekoruje się drzewkami iglastymi i jemiołą, kupuje się bliskim prezenty oraz przygotowuje 12 dań. Liczba ta jest bardzo istotna, ponieważ ma wróżyć dobry przyszły rok – każda z potraw oznacza jeden miesiąc. Wszystkie z nich powinny być jarskie, postne. To typowe, polskie dania, ponieważ chociażby u naszych południowych sąsiadów, czyli Czechów, na Boże Narodzenie zjada się kotlet schabowy z sałatką ziemniaczaną.

Zasadniczo nie ma sztywnych ram dotyczących tego, co powinno znaleźć się na wigilijnym stole. W większości menu zależy od konkretnego regionu Polski, jednak niektóre potrawy są nader popularne.

Dania na Wigilijny stół

Na żadnym świątecznym stole nie może zabraknąć uszek z grzybami, którym towarzyszy wigilijny barszcz czerwony. Jest to potrawa, zdaje się, najbardziej popularna, ponieważ obecna jest w całej Polsce bez wyjątku. Barszcz powinno się samodzielnie ukisić, jednak nierzadko stosuje się już tzw. „gotowce”, czyli np. koncentraty lub gotowe zupy w kartonach. Wymiennie do barszczu (lub w towarzystwie – co zależy od regionu) gotuje się żurek, zupę grzybową, zupę owocową lub zupę rybną.

Inną, obowiązkową potrawą jest również karp. Ten zazwyczaj jest filetowany, a następnie smażony w panierce. Często jednak panierka nie jest konieczna, a także w wielu domach umieszcza się rybę w galarecie. Ostatnimi czasy popularne jest również użycie łososia zamiast karpia.

Nie może również zabraknąć kapusty z grochem lub grzybami. Jest ona stosunkowo prosta w przygotowaniu, dlatego cieszy się sporą popularnością.

Co jeszcze można postawić na bożonarodzeniowym stole?

W niektórych regionach kraju niezwykłą popularnością odznaczają się świąteczne pierogi. Zazwyczaj farsz stanowi kapusta z grzybami, jednak istnieje wiele odmian, ponieważ w wielu polskich domach na wigilijnym stole znaleźć można m. in. pierogi ruskie.

Również makowiec na święta cieszy się sporą popularnością. Można zauważyć, że w zasadzie do większości świątecznych potraw potrzeba sporych ilości maku, ale też ogromnej ilości kapusty oraz grzybów.

Wyróżnia się także fasolę z suszonymi śliwkami, paszteciki z grzybami, kotleciki z ryżu z sosem grzybowym, kutię, zupę migdałową i kulebiak z kapustą i grzybami.

Poza samymi potrawami, na świątecznym stole nie może zabraknąć kompotu z suszu (suszonych owoców, szczególnie jabłek oraz śliwek). Ten ma znaczenie mocno symboliczne, ponieważ wykorzystane jabłka oznaczały miłość oraz siłę witalną. Śliwki natomiast były znakiem piękna oraz odradzającego się wiosną życia, a także zwycięstwa nad nieczystymi siłami. Do tego dochodzą gruszki, będące symbolem zdrowia i długiego życia.

Jak można się domyślić, ugotowanie tych wszystkich potraw, razem z przygotowaniem świątecznego wystroju i spełnieniem wszystkich tradycyjnych „norm” wymaga ogromu pracy. To szczególnie trudne w dzisiejszych czasach, ponieważ społeczeństwo jest w pewnym sensie zmuszone do życia w ciągłym pędzie. Okres przedświąteczny oznacza więc sporo pracy, jednak nie zawsze musi tak być. Ostatnimi czasy wiele rodzin rezygnuje z pracochłonnego gotowania opisanych wyżej dwunastu potraw, ponieważ znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z cateringu świątecznego z dowozem do domu!

Dania na pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia

W przypadku pierwszego dnia świąt nie obowiązują już tak restrykcyjna zasady, jak przy kolacji wigilijnej. Z tego względu na stole mogą zagościć nasze ulubione dania. Najczęściej są to różnego rodzaju sałatki, bigosy, gotowane kiełbasy, wędliny – podobnie jak w przypadku szwedzkiego stołu.

Nie masz czasu przygotować wszystkich dań świątecznych? Nic straconego!

Nawet jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie ugotować potraw przed świętami, nie musi to oznaczać uboższej wigilii. Skorzystaj z oferty cateringowej, a dzięki temu zamiast spędzać czas przy garnkach w kuchni, będziesz w stanie poświęcić go na spotkanie z rodziną! Skorzystaj z oferty restauracji Bulwar. Kucharze tamtejszego lokalu doskonale znają typowe, polskie dania, dlatego Ty i Twoja rodzina otrzymacie aromatyczne potrawy, które uświetnią świąteczny czas! Wszystko zostanie przywiezione do Twojego domu przed wigilią!

You might also like

Dodaj komentarz