Wiele osób uwielbia każdego poranka wypijać filiżankę bądź kubek aromatycznej kawy. Często swoje smakowe horyzonty chce się poszerzać, co owocuje odkrywaniem różnych gatunków i rodzajów napoju. Prawdopodobnie każdy zapalony kawosz spotkał się z produktami określanymi jako kawa speciality. Co to jest i dlaczego warto się nią zainteresować?
Nie można się dziwić, że tak wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić życia bez napoju, którym jest kawa. Posiada ona bowiem właściwości pobudzające, które szczególnie są doceniane przez osoby wstające wcześnie, jak i pracujące przez wiele godzin. Spożycie czarnego naparu może niejako przyspieszyć myślenie, co bardzo wiele osób sobie ceni. Nie wolno przy tym zapominać o prawdopodobnie najważniejszym aspekcie tego naparu, którym jest jego smak i aromat.
Wyjątkowa kawa speciality – co to?
Nazwa kawa speciality, a raczej speciality coffee została użyta po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w czasopiśmie Tea & Coffee Journal przez Ernę Knutsen, która w ten sposób chciała podkreślić najlepsze ziarna produkowane w specjalnych warunkach. Dzisiaj nazywa się tak kawy, które uzyskują ponad 80 punktów na 100 w skali używanej przez Q Graderów. Q Grader to natomiast osoba posiadająca uprawnienia nadane przez Coffee Quality Institute (Instytut Jakości Kawy), która za sprawą swojej analizy sensorycznej, a także zdobytej wiedzy i doświadczenia określa, czy dana kawa zasługuje na uzyskanie omawianego miana. Jak smakuje taka kawa? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od gatunku, stopnia palenia itd. Można mieć jednak pewność, że posiadać będzie pełny smak, unikalny bukiet i aromat, a także mało defektów.
Wyprodukowanie takiej kawy wymaga spełniania wielu, nierzadko rygorystycznych norm. Przede wszystkim ziarno pochodzi ze świeżych zbiorów. Do tego rozwój jest zrównoważony – zwykle do palarni trafia zielone bezpośrednio z miejsca zbioru bez udziału pośredniczących licznych firm kurierskich. Farmer otrzymuje też lepszą zapłatę, dzięki czemu może pozwolić sobie na lepszą jakość upraw, dbanie o środowisko, kończąc na standardzie swojego życia. Kawa speciality trafia do klienta w czasie 2-4 tygodni. Zaparzony napar posiada delikatnie słodkawy smak, a ziarna nie posiadają wielu wad. Dla kontrastu można zestawić popularne kawy z marketów, które posiadają bardzo zbliżony do siebie smak. Kawy speciality natomiast niemało się od siebie różnią w zależności od miejsca swojego pochodzenia. Podczas produkcji owej kawy podlega ona wielokrotnym kontrolom jakości.
Kawa speciality – jaka jest cena?
Po przeczytaniu powyższych akapitów prawdopodobnie każda osoba lubiąca kawę zechciała spróbować speciality coffee. Może się jednak rodzić pytanie, ile taka przyjemność kosztuje. Chociażby w krainie alkoholi pomiędzy tanią whisky dostępną w marketach, a wysokiej półki butelkami istnieje różnica wynosząca nawet kilka tysięcy złotych. Tymczasem okazuje się, że nikt nie powiedział, że kawa speciality musi być droga. Mimo wielokrotnego sprawdzania jakości i bycia w światowej czołówce cena za ćwierć kilograma często nie odbiega znacznie od innych dobrej jakości kaw. Nie są to też wygórowane kwoty, zwłaszcza biorąc pod uwagę diametralną różnicę w smaku i aromacie między kawą zwyczajną ze sklepu znanego koncernu, a speciality coffee.
Na rynku można znaleźć różne rodzaje omawianego produktu, na przykład kawa special jasno palona z Rwandy – Muzo Intango Anaerobic Red Bourbon Natural, średnio palona z Meksyku – Chiapas Finca Teresa i wiele innych. Warto pamiętać, by wyposażyć się w dobry młynek, koniecznie żarnowy. Elektryczne, nożowe urządzenie może bowiem podgrzać ziarna podczas mielenia, co pozbawi je aromatu. Kupuj kawę speciality wyłącznie z pewnych źródeł.
Skorzystaj z oferty swiezopalona.pl, to profesjonalny sklep z kawą speciality, który posiada nie tylko genialne kawy, ale też wszelkie akcesoria niezbędne do przygotowania naparu.